Rozhlednový výletník

Rozhledny se postupem času vyprofilovaly do největší vášně. Prvotním momentem bylo, jako u mnoha mých rozhlednových kolegyň a kolegů koupě (příp. dar) mapy s vyznačením rozhleden. Na té mé bylo 85 rozhleden a tehdy jsem si slíbil, že je navštívím všechny. Díky nim jsem projel prakticky celou republiku a to ještě narozdíl od mnoha jiných zcela zanedbávám přilehlé pohraničí. Mám jich aktuálně 287 (a k tomu 128 vyhlídkových věží) a nejsem u konce.

Nicméně už teď veřejně deklaruji, že rozhledny už nejsou co bývaly a rodinné a jiné povinnosti mě drží více doma. Stejně tak kvalita aktuálně stavěných konstrukcí, vydávaných za rozhledny, mě rozhodně neláká k výletům přes celou republiku. Jako například na šest identických rozhleden u šesti sdružených obcí na východním Slovácku.

image

Galerie rozhleden

Kvůli nim jsem začal jezdit po republice a jsou mezi nimi opravdové skvosty. Ale také nepovedené parodie na posed uprostřed polí bez výhledu, protože drahý projekt + levná realizace = velká provize do kapsy. Není tedy překvapením, že u drtivé většiny nových rozhleden je cedulka, že byly financovány z evropských fondů.

image

Galerie vyhlídkových věží

Ovšem tohle je něco zcela jiného. Radniční, kostelní, strážní, hradební a jiné věže jsou obvykle mohutné kamenné nebo zděné stavby, pozůstatky historie města. Na druhou stranu mají občas (poměrně často) problém s přístupností, buď jsou nepřístupné zcela, nebo jen při zvláštních příležitostech. A také se jim nevěnuje taková publikační činnost, jakou by si zasloužily (a jakou si naopak část rozhleden vůbec nezaslouží), a to je škoda.

image

Abecední seznam rozhleden

Co je obsahem této položky není nutné příliš rozmazávat. Jen bych dodal, že u rozhleden mám doplněný seznam (mimo rozhleden, které zkrátka ignoruju, viz předmluva), takže pokud v galerii nenajdete tu, kterou tam hledáte, je možné, že je zde v seznamu jako doposud nenavštívená, a nebo o ní zkrátka ještě nevím. Zásobování seznamu rozhlednami, kde jsem ještě nebyl, není tak plynulé, a už asi nebude. Oproti tomu seznam navštívených vyhlídkových věží je opravdu jen neobrazový seznam navštívených věží.

image

Mapa rozhleden

S mapovými podklady je to potíž, prakticky neexistují takové, které by bylo možno použít aniž bych porušoval něčí copyright a nadto pak umístit všechny rozhledny tak, aby byly zhruba tam, kde opravdu leží, je dost práce. Má mapa je výsledek poměrně intenzivního snažení se, je to prostá obkreslovačka s vyznačením katastrů obcí, bez obcí samotných, silnic a řek, takže nic moc, ale lepší to není a asi ani nebude. A navíc se tam dost obtížně přidávají nové věže.